Mediácia je založená na komplexnom pohľade na človeka
a na svet, v ktorom žije. V tom je výnimočná.

Poznáte to?

KONFLIKT

Bez ohľadu na to, či ste chceli, alebo nie, skrátka je. Tento je však iný ako tie, ktoré zvládate bežne vyriešiť. Prerástol hranice, je to pre vás psychická alebo aj finančná záťaž, v rodine dusno, do práce idete so stiahnutým žalúdkom, susedom sa vyhýbate. Viete, že s tým nutne treba niečo urobiť...ALE

ČAS  NEMÁTE

Priemerná doba trvania súdneho pojednávania je cca 500 dní. Neviete si predstaviť, že sa to bude ťahať tak dlho. Vy to predsa potrebujete riešiť HNEĎ.

SÚD  ODMIETATE

Predstava, že vás v súdnej sieni vypočúva človek oblečený v talári a vy si v strese neviete spomenúť ani na to, ako sa voláte, vás vôbec neláka. 

PENIAZE  POTREBUJETE

Nemáte ani predstavu koľko to vlastne môže byť. Jednorazový poplatok? Alebo bude súd chcieť aj %? Koľko a z akej sumy? Stojí to vôbec za to?

ZDRAVIE SI VÁŽITE

Ďalší stres je posledné, o čo v tejto chvíli stojíte. Chcete to skrátka vyriešiť bez zbytočných hádok,  osočovania, zničených vzťahov a psychického zdravia.

Máte dve možnosti - alebo sa ponad toto všetko povznesiete a pustíte sa do riešenia konfliktu SÚDNOU cestou, alebo dáte šancu MEDIÁCII
V prvom prípade necháte sudcu, aby rozhodol za vás.  Istým spôsobom pohodlné, ale bude vás to stáť čas, peniaze a aj kopec stresu.
V druhom prípade prevezmete zodpovednosť a rozhodnete za seba sami. Ako bonus ušetríte čas, peniaze aj psychické zdravie. Je to na vás :-)

Úvodná konzultácia je ZDARMA. 
Nemusíte nikam chodiť. Konzultácia je ONLINE. Dohodneme spôsob a čas, ktorý vám vyhovuje - telefonicky, mailom, cez skype alebo zoom.

Mediácia v zmysle zákona

Zákon č. 420/2004 Z. z. o mediácii hovorí, že " Mediácia je mimosúdna činnosť, pri ktorej osoby zúčastnené na mediácii pomocou mediátora riešia spor, ktorý vznikol z ich zmluvného vzťahu alebo iného právneho vzťahu."

Mediácia ľudskou rečou

Čaro mediácie spočíva v tom, že dáva možnosť pozrieť sa na situácia očami toho druhého, respektíve pochopiť čo a prečo je pre toho druhého naozaj dôležité. 

Povedzme, že prídeme domov z práce a zistíme, že sú naše dve ratolesti v stave "trhať si vlasy" kvôli pomaranču. Obe ho chcú, ale pomaranč je len jeden. 
Čo urobiť, ak sa na nás obrátia s dôverou, aby sme ich spor vyriešili? 

Máme niekoľko možností. Buď pomaranč zabavíme,  nedostane ho nik a nasledovať bude búrka emócii na oboch stranách.

Alebo, v presvedčení, že to je spravodlivé riešenie, rozrežeme pomaranč a každému dáme po jednej polovici.
Zavládne doma po takomto "spravodlivom riešení" pohoda?  
Alebo sa môže sa stať, že nám na kuchynskej linke zostanú ležať dve rozrezané polovičky pomaranča a v detskej izbe dve nespokojné a sklamané osôbky?
Môže!
Pretože sme pri hľadaní riešenia, ktoré sa nám javí ako spravodlivé, zabudli zistiť, čo presne ktorá "sporová strana" od toho pomaranča potrebuje.
Ak by jedna strana mala chuť na čerstvý džús a druhá strana potrebovala kôru z pomaranča na školský projekt, polovica pomaranča neuspokojí nikoho.
A o tom je MEDIÁCIA.
Vytvoriť priestor na to, aby mali obe strany sporu možnosť vysvetliť svoje potreby a očakávania, navzájom sa pochopiť a tak ľahšie nájsť riešenie.

MEDIÁCIA dá priestor HOVORIŤ, POČÚVAŤ, ARGUMENTOVAŤ, ZMENIŤ NÁZOR, ČI POSTOJ
 a tak sa dopracovať k dohode, ktorá je PRIJATEĽNÝM RIEŠENÍM PRE VŠETKÝCH.


Čo vás čaká, ak sa rozhodnete pre mediáciu? K dohode vedie pár krokov...

Dĺžka každého z nich, a tým aj celej mediácie je individuálna. Obvykle stačia na uzavretie dohody 2 - 3 stretnutia.
Každé stretnutie trvá zhruba 1,5 až 2 hodiny a prebieha na neutrálnej pôde, v mediačnej kancelárii, v príjemnom, diskrétnom a bezpečnom prostredí. 
S.O.S.  alebo "POTREBUJEM MEDIÁCIU "
Cítite, že vám konflikt prerastá cez hlavu. Komunikácia je na mŕtvom bode a vy už sa vidíte, ako proti sebe stojíte na súde. Ale, je tu ešte jedna možnosť. MEDIÁCIA. Počuli ste, čítali ste, skúsili by ste, ale...čo na to ten druhý? Nemáte ani odvahu čokoľvek mu navrhnúť? Tak potom to nechajte na mňa. Pokúsim sa nájsť vhodný spôsob ako ponúknuť túto príležitosť na riešenie situácie tomu "druhému" vo vašom spore. Len vtedy, ak sa obaja DOBROVOĽNE rozhodnete na mediácii zúčastniť, môžeme postúpiť o krok ďalej. Na súd sa dá obrátiť kedykoľvek, ak budete mať pocit, že mediácia nikam nevedie. Ale za pokus, to rozhodne stojí. 
 
ÚVODNÁ ČASŤ
Povieme si základné informácie o vás, účastníkoch mediácie, samozrejme aj všetko, čo potrebujete vedieť o mne. Ujasníme si dôvod, pre ktorý sme sa stretli a cieľ, ktorý máme. Vysvetlím vám ako budeme postupovať, s čím môžete počítať, na čo sa môžete spoľahnúť, na čo máte právo a naopak, čoho sa treba vyvarovať. Zodpoviem vám všetky otázky, ktoré k mediácii budete mať a pokiaľ aj potom budete vidieť v mediácii možnosť, ako efektívne, rýchlo a s minimálnymi nákladmi vyriešiť situáciu, v ktorej ste sa ocitli, splníme si povinnosť, ktorú nám ukladá zákon. Spíšeme dohodu o mediácii
NEPRERUŠOVANÝ ČAS alebo aj "REKONŠTRUKCIA PRÍBEHU "
Vy máte slovo a príležitosť povedať, ako situáciu vidíte a čo je pre vás kľúčové. Rovnakú možnosť má samozrejme aj druhá strana. Moja úloha je zabezpečiť, aby každý z vás vyjadril svoj názor v kľude, bez prerušovania, aby mal na to rovnaký časový priestor. Budem pozorne počúvať, zapisovať, overovať si, či som správne pochopila. Pretože len vtedy vás budem vedieť správne viesť ďalšími krokmi mediácie. 
VÝMENA alebo "CHÁPEM, ŽE ..." 

Nesúď nikoho, kým si aspoň dva mesiace nechodil v jeho mokasínach - hovorí indiánske príslovie. A rovnako to platí, ak chceme pochopiť toho druhého.
Prečo reaguje v situácii, ktorú riešime tak, a nie inak? Prečo je to pre neho také dôležité? Ako to, že nedokáže pochopiť náš pohľad na vec? KAŽDÝ SME INÝ. 
Počas tejto fázy mediácie sa spolu pokúsime  pozrieť na situáciu očami toho druhého. Možno sa to nepodarí na prvý raz, ale určite pri tom zistíte mnoho faktov, ktoré z vášho pohľadu neboli viditeľné. 

TVORBA DOHODY alebo "VŽDY EXISTUJE NEJAKÉ RIEŠENIE"

Povedzte akúkoľvek možnosť, ktorá vám napadne. Bez ohľadu na to, či je podľa vás reálna, alebo nie. To je bod, v ktorom začneme v 5. fáze mediácie. 
Od množstva možností sa špeciálnymi technikami mediácie dostaneme až k tej, ktorá bude pre všetkých účastníkov mediácie skutočným a vítaným riešením
Potom ho znova rozoberieme zo všetkých strán, upresníme detaily a sformulujeme výsledok, ktorý bude jadrom mediačnej dohody.

SPÍSANIE DOHODY alebo "DAJME TO  NA PAPIER"

Mojou úlohou je pripraviť MEDIAČNÚ DOHODU - dokument, ktorý bude pre vás do budúcna návodom a súčasne bude spĺňať všetky podmienky zákona. Dohoda bude obsahovať všetko, na čom ste sa na mediácii dohodli, vrátane všetkých detailoch a termínov. Vo chvíli, keď dohodu podpíšete, stáva sa záväznou. Pokiaľ je predmetom dohody nehnuteľnosť, obsah dohody z mediácie podpíšete u notára vo forme notárskej zápisnice, ktorú následne predložíte na kataster. 

BUDÚCNOSŤ podľa NOVÝCH PRAVIDIEL

O koľko by sa nám žilo jednoduchšie, ak by sme dokázali pragmaticky a s nadhľadom vyriešiť spory a konflikty
Podpisom mediačnej dohody a dodržiavaním dohodnutých pravidiel získate nielen optimálne riešenie konkrétneho problému, ale ušetríte aj množstvo energie, času a peňazí, ktoré môžete investovať do toho, čo je pre vás skutočne dôležité.
Čo ak predsa niekto nebude dodržiavať dohodu? 
V prvom rade je dobré  jednoducho sa opýtať:  Prečo?
Možno je to len nedorozumenie, možno vznikli nové okolnosti, možno odpoveď nepríde.  Potom opäť môžete využiť výhody mediácie a posunúť sa v riešení problému.
Až keď všetky pokusy zlyhajú, nezostáva nič iné, ako obrátiť sa na súd a nechať za vás rozhodnúť sudcu. 

Skúste toto skôr ako dáte VÝPOVEĎ

Konflikty na pracovisku väčšinou pramenia z nepochopenia. Stačí aj obyčajný mail, ktorý nás zastihne v inej nálade, akú mal človek, ktorý ho napísal. Aj slovíčko "prosím" môže byť slovo do bitky!

Čítajte viac